Rynek energii a fotowoltaika

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się rynek fotowoltaiczny. W wielu krajach europejskich wykorzystuje się odnawialne źródła energii na masową skalę. W Polsce nadal duży odsetek potencjalnych inwestorów wstrzymuje się z zakupem i montażem instalacji PV ze względu na wysokie koszty początkowe. Inwestycja wymaga niemałych nakładów finansowych, ale zwraca się stosunkowa szybko, szczególnie po uzyskaniu dofinasowania do fotowoltaiki. Można skorzystać z bezzwrotnej formy dopłaty i niskooprocentowanej pożyczki.

Zalety wykorzystywania odnawialnych źródeł energii

Rynek energii (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/newsletter) w Polsce coraz bardziej dotyczy fotowoltaiki. Rośnie udział odnawialnych źródeł energii pod różnymi postaciami. Instalacje PV są kluczem do oszczędności i ekologii. Koszt ich zakupu i montażu jest coraz bardziej przystępny. Możliwe jest też złożenie wniosku o przyznanie bezzwrotnej pomocy finansowej w postaci dotacji na fotowoltaikę i uzyskanie 5 tysięcy złotych, co ma pokryć 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Gwarantuje to jeszcze szybszy zwrot zainwestowanych środków. Co więcej, oszczędności zaczynają się już po uruchomieniu instalacji PV. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest jednorazowa, a produkowana energia jest darmowa, z niewyczerpywalnego źródła w postaci promieniowania słonecznego. Żywotność paneli wynosi średnio 30 lat, ale nawet po upływie tego okresu instalacja nadal jest sprawna i bardzo wydajna. Możliwe jest uniezależnienie się od wzrostu cen za prąd. Znika również problem z nieprzewidzianymi przerwami w dostawie energii elektrycznej do budynku z różnych przyczyn. Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, nieprzerwanie, bezawaryjnie, bezemisyjnie i bez dodatkowych kosztów.

Co jeszcze skłania w stronę OZE?

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii nie wiąże się z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Energia słoneczna jest ekologiczna, czysta. Jej pozyskanie odbywa się bez emitowania do atmosfery jakichkolwiek szkodliwych związków. Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość. Wystarczy ją zamontować, aby móc za darmo pozyskiwać energię słoneczną, a następnie zamieniać ją na energię elektryczną. Nie są wymagane serwisowanie ani konserwacja. Instalacja PV jest odporna na działanie wszelakich warunków atmosferycznych. Ważne jest tylko to, aby nic w żaden sposób nie zacieniało paneli słonecznych. Mogą one być montowane w każdych warunkach, wszędzie tam, gdzie dostępne jest promieniowanie słoneczne.