Jak w prosty sposób oszczędzać energię elektryczną?

Rachunki na energię elektryczną są sporym obciążeniem każdego domowego budżetu. W każdym gospodarstwie domowym pojawia się co raz więcej urządzeń elektrycznych, co przekłada się na wyższe zużycie prądu. Przez wysokie podwyżki cen energii elektrycznej, wielu mieszkańców zaczęło racjonalniej i oszczędniej korzystać z prądu. Sposoby na oszczędzanie energii jest bardzo wiele. Nawet małe zmiany w dłuższej perspektywie mogą przynieść widoczne rezultaty.

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii

Początkowo oszczędzanie energii w domu bądź biurze może okazać się trudne, jednak gdy już wejdzie w nawyk, okaże się proste. Najwięcej energii elektrycznej zużywają urządzenia takie jak piekarnik, kuchenka, zmywarka i lodówka. Dlatego na te urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę.

Oszczędzanie światła elektrycznego

Najprostszym sposobem na oszczędzanie prądu jest wymiana żarówek na energooszczędne. Zużywają one około 5 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki żarnikowe. Żarówki energooszczędne mają wyższą cenę, ale inwestycja w nie szybko się zwraca. Warto także wybierać bardziej przejrzyste i jasne klosze oraz wybierać jedną mocniejszą żarówkę w miejsce kilku słabszych. 

Warto także pamiętać o wyłączaniu światła przy każdorazowym opuszczaniu pomieszczenia. Jest to nawyk, który warto wypracować, ponieważ może on przynieść duże oszczędności. Światło należy gasić zawsze, gdy nie jest ono potrzebne. Warto także pamiętać, że żarówki energooszczędne źle znoszą częste wyłączania i włączanie, dlatego w miejscach, gdzie jest ono bardzo często gaszone, warto postawić na tradycyjne oświetlenie.

Jeśli wykonywanie czynności nie wymagają mocnego oświetlenia, warto używać lampki o mniej intensywnym świetle. Istotne jest także maksymalne korzystanie ze światła naturalnego. Postawione przy oknie biurko, pozwoli maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne. 

fotowoltaika - oszczędzanie energii

Ograniczenie pracy urządzeń

Ładowarki do laptopa lub telefonu pobierają prąd zawsze, gdy znajdują się w kontakcie (nawet jeśli nie są podłączone do urządzenia). Warto więc odłączać je zawsze wtedy, gdy nie są potrzebne. Podobnie jest w przypadku sprzętów w stanie uśpienia, one również pobierają prąd. Wyciąganie wtyczek z gniazdek, gdy dane urządzenie nie jest wykorzystywane, pozwala oszczędzić odrobinę energii. Można kilka urządzeń podłączyć do listwy zasilającej i za jej pomocą szybko i wygodnie odłączyć urządzenia od prądu.