Licznik prądu – co warto o nim wiedzieć?

Licznik prądu przedstawia zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe i pozwala rozliczyć się z firmą, która ją sprzedaje. Jakie są rodzaje liczników prądu?

Licznik indukcyjny

Indukcyjny licznik prądu jest jednym z najstarszych rodzajów tego typu urządzeń. Posiada aluminiową tarczę, która kręci się tym szybciej, im więcej zużywa się energii elektrycznej. Jeśli klient korzysta z oferty, w której cena energii jest taka sama przez całą dobę, licznik posiada jeden miernik. Natomiast w przypadku taryfy naliczającej różne opłaty w dzień i w nocy, urządzenie jest wyposażone w dwa mierniki. Rozliczenie może nastąpić na podstawie prognoz zużycia prądu z ewentualną korektą na koniec okresu rozliczeniowego lub na podstawie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej.

Licznik elektroniczny

licznik prądu

Ten licznik prądu nazywany jest także licznikiem cyfrowym. Wskazuje stan zużycia prądu dzięki ekranowi ciekłokrystalicznemu. Jest prostszy w użyciu i dokładniejszy od licznika indukcyjnego. Do jego zalet należy możliwość odczytania stanu zużycia energii bezpośrednio przez dostawcę drogą radiową.

Licznik inteligentny

To licznik nowej generacji. Przekazuje do dostawcy znacznie większą ilość danych. Dzięki temu możliwe jest określenie, w jakich porach klient zużywa najwięcej energii elektrycznej. Pozwala rozliczać się z dostawcą na bieżąco, firma zostaje również automatycznie powiadomiona o ewentualnych awariach, dzięki czemu nie trzeba zgłaszać ich samemu. Wyposażony jest w funkcję komunikacji dwukierunkowej. Wymiana licznika na inteligentny jest bezpłatna i szybka, a zapewnia użytkownikowi większy komfort niż w przypadku liczników starszych generacji.

Podsumowanie

Licznik prądu (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/licznik-bez-tajemnic) jest bardzo ważny w każdym gospodarstwie domowym, dlatego warto wiedzieć co oznaczają pojawiające się na nim informacje. Urządzenia różnią się od siebie w zależności od rodzaju. Wielka wymiana liczników na liczniki inteligentne ma zapewnić wygodę zarówno klientom, jak i dostawcom prądu.