Jak moc stacji wpływa na czas ładowania?

Domowe instalacje działają przy wykorzystaniu prądu zmiennego. W przypadku baterii samochodów elektrycznych niezbędne jest zastosowanie prądu stałego. W związku z tym, stacje ładowania samochodów elektrycznych muszą być wyposażone w specjalne przetwornice (konwertery mocy) umożliwiające zamianę prądu zmiennego na stały.

Co wpływa na czas ładowania pojazdu?

To, jak długo konieczne będzie ładowanie baterii samochodu elektrycznego, zależy przede wszystkim od tego, czy pojazd ma styczność z prądem stałym, czy zmiennym (AC). Należy zapamiętać jedną ważną rzecz – zawsze ładowanie DC będzie znacznie szybsze niż AC – energia o dużej mocy jest bezpośrednio przenoszona do baterii, bez jakiegokolwiek pośrednictwa.

Możliwe jest ładowane samochodów elektrycznych prądem zmiennym. W takim przypadku istotne znacznie mają parametry zasilacza.

Szybkie ładowanie pojazdu elektrycznego

Posiadacze samochodów elektrycznych mogą korzystać ze specjalnie dla nich stworzonych stacji ładowania, szerzej opisanych tutaj, bądź zainwestować we własne domowe stancje ładowania (są to tzw. wallboxy). Warto jednak pamiętać o tym, że założenie domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego musi przebiegać pod okiem elektryka. Dopiero gdy po wykonaniu audytu nie zgłosi on jakichkolwiek zastrzeżeń, można przystąpić do montażu ładowarki.

W zależności od wybranego modelu domowe stacje mają moc ładowania na poziomie od 6,6 kW do 22 kW. W tym przypadku czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od mocy zastosowanego urządzenia ładującego i pojemności baterii w aucie.

Oto kilka przykładów:
– zakładając, że pojemność baterii wynosi 40 kWh, czas ładowania ładowarką o mocy 3,6 kW wynosi około 13-14 godzin;
– zakładając, że pojemność baterii wynosi 40 kWh, czas ładowania ładowarką o mocy 7,6 kW wynosi około 7 – 8 godzin.

Większość użytkowników pojazdów elektrycznych korzysta z własnych domowych stacji ładowania. Jest to nie tylko pod wieloma względami rozwiązanie bardziej komfortowe, ale również zdecydowanie bardziej opłacalne, szczególnie przy zastosowaniu korzystnych ofert taryfowych