Czym jest elektromobilność?

Ektromobilność w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna, ze względu na moc korzyści płynących z jej wykorzystania. Szczególnie poprzez wzgląd na to, iż jest wysoce ekologicznym rozwiązaniem i nie emituje spalin i zanieczyszczeń do środowiska. Czym jest elektromobilność oraz jakie korzyści gwarantuje? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Co to jest elektromobilność? 

Według definicji elektromobilność są to zagadnienia dotyczące stosowania oraz użytkowania pojazdów o napędzie elektrycznym. Pojęcie to związane jest również z aspektami technicznymi i eksploatacyjnymi urządzeń oraz ich ładowania. W uproszczeniu elektromobilność to samochody, skutery, rowery, motocykle, trolejbusy, tramwaje czy autobusy napędzane za pomocą prądu elektrycznego. Rozwiązanie to powstało poprzez konieczność tworzenia alternatyw dla wyczerpujących się źródeł surowców naturalnych, napędzających tradycyjne pojazdy, jak. np. ropa naftowa czy gaz ziemny. To również odpowiedź na konieczność działań proekologicznych w trosce o środowisko naturalne. Dla właścicieli aut wprowadzane są różnorodne udogodnienia, które mają zachęcać do wzrostu zainteresowania elektromobilnością. 

Jakie są zalety użytkowania samochodów elektrycznych?

elektromobilność

Główną zaletą związaną z elektromobilnością jest zniwelowanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Im więcej na drogach pojawi się pojazdów napędzanych prądem elektrycznym, tym mniej zanieczyszczeń, ozonu i dwutlenku węgla trafi do atmosfery. Dzięki temu poziom substancji szkodliwych znajdujących się w powietrzu zostanie zmniejszony, co pozwoli oddychać zdrowym i świeżym powietrzem. Okazuje się, że użytkowanie samochodu elektrycznego wiąże się z dużo niższymi kosztami eksploatacji niż w przypadku tradycyjnych pojazdów spalinowych. Stała rozbudowa stacji ładowania pojazdów sprawi, że na drogach pojawi się dużo więcej aut elektrycznych. Baterie litowo-jonowe, które są produkowane dla pojazdów elektrycznych, podlegają recyklingowi, dzięki temu nie wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne.