Energia dla firm

Prąd sukcesywnie drożeje, co ma bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe firm. Tymczasem bardzo pomocna jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej. To rozwiązanie, które możliwe jest w każdym przedsiębiorstwie czy instytucji, bez względu na branżę, na dodatek bez obaw o zakłócenie ich standardowego funkcjonowania.

Znaczenie mocy biernej

Moc bierna jest czymś, co występuje między źródłem a danym odbiornikiem energii. Energia bierna nie podlega tu zamianie na pracę, ale jej istnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu różnych odbiorników. Indukcyjna moc bierna przyczynia się do działania:

  • transformatorów,
  • dławików,
  • silników

oraz innych maszyn. Moc bierna pobierana z sieci elektroenergetycznej, tak zwana moc bierna pojemnościowa natomiast, oddawana jest z powrotem do sieci elektroenergetycznej, poprzez odbiorniki, jak choćby oświetlenie LED czy też kondensatory.

Obniżenie rachunków dzięki kompensacji mocy biernej

Kiedy przez sieć elektroenergetyczną przepływa zbyt duża ilość energii biernej, zachodzi konieczność instalowania różnych urządzeń, a także kabli o większych przekrojach. Zmniejsza się też wówczas przepustowość sieci zasilających, a  straty energii czynnej w transformatorach zwiększają się. Podobnie rzecz ma się w sieciach i instalacjach odbiorczych. W transformatorach i liniach zasilających natomiast taka sytuacja powoduje powstawanie spadków napięcia.

Kiedy poziom pobieranej mocy biernej jest kontrolowany, można na tym zaoszczędzić. Dzięki temu energia elektryczna jest racjonalnie gospodarowana.  Zużycie to można w miarę łatwo zoptymalizować. Najłatwiejszym sposobem zmniejszenia poboru indukcyjnej energii biernej, z sieci, jest podłączenie baterii kondensatorów. Z drugiej strony indukcyjne baterie dławikowe służą do kompensacji pojemnościowej mocy biernej, która oddawana jest do sieci elektroenergetycznej. Obie baterie w pobliżu odbiornika generują przeciwną energię bierną, co oznacza, że znika potrzeba transportowania jej przez sieć elektroenergetyczną. Po zainstalowaniu kompensatora energia bierna przepływa jedynie między kompensatorem mocy biernej a odbiornikiem. Ta metoda optymalizacji to tak zwana kompensacja mocy.Energia dla firm może kosztować mniej, właśnie dzięki kompensacji mocy biernej.