Energia słoneczna – zalety i ewentualne wady

Fotowoltaika zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznych z odnawialnego źródła w postaci promieniowania słonecznego. Mogłoby się wydawać, że dostępna ilość nasłonecznienia w Polsce jest zbyt mała do tego, aby instalacja PV była w stanie wytworzyć wystarczającą ilość prądu do pokrycia jego dobowego zapotrzebowania w przypadku gospodarstwa domowego. Okazuje się, że działa ona nawet podczas pochmurnych dni, dzięki czemu w okresie jesienno-zimowym także można cieszyć się darmową energią. 

Energia słoneczna  – jakie zalety ma fotowoltaika?

W Polsce nie brakuje osób sceptycznie podchodzących do innowacyjnych rozwiązań, jakimi jest chociażby fotowoltaika. Stosowanie alternatywnych źródeł energii jest nie tylko niedaleką przyszłością, ale wręcz koniecznością przy coraz mniejszych zasobach kopalnianych. Każdego roku w gospodarstwach domowych, firmach i różnego typu instytucjach przybywa urządzeń elektrycznych, przez co rośnie zapotrzebowanie na prąd. Energia pozyskiwana ze słońca jest odnawialnym i darmowym źródłem energii. Dostępna jest w praktycznie każdych warunkach środowiskowych, nawet podczas zachmurzonego nieba i opadów atmosferycznych. Technologia ta jest uniwersalna i możliwe jest dostosowanie odpowiednich modułów niemalże wszędzie. Instalacje PV mogą być nie tylko zamontowane na dachach budynków. Dostępne są w wersji naziemnej, czyli wolnostojącej (samodzielne komponenty). Zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne. Nie wymagają konserwacji ani przeglądów oraz są objęte kilkudziesięcioletnią gwarancją. Największą korzyścią jest możliwość uzyskania niemałych oszczędności w skali roku na rachunkach za prąd. Jednorazowa inwestycja w zakup i montaż instalacji PV szybko się zwraca, a koszty eksploatacyjne są zerowe. 

Co z wadami?

Największą wadą dla większości osób jest to, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga niemałych nakładów finansowych. Jest to jednak jednorazowa inwestycja, która może bardzo szybko się zwrócić – dostępne są różnego typu systemy dotacyjne i opusty. Minusem jest też zależność działania instalacji PV od zmiennych warunków nasłonecznienia. W niektórych przypadkach nie ma możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych ze względu na lokalne warunki ukształtowania terenu czy konstrukcję budynku. 

 

źródło: https://swiatoze.pl/fotowoltaika-10-rzeczy-ktore-kazdy-wiedziec-o-energii-slonecznej/