Fotowoltaika pełna zalet

Fotowoltaika cieszy się największą popularnością, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Za pomocą innowacyjnych instalacji możliwe jest zamienienie promieniowania słonecznego na prąd. Energia słoneczna jest darmowa i prawie nieograniczona. Coraz częściej można spotkać panele fotowoltaiczne na dachach domów, gospodarstw rolnych, firm i różnego rodzaju instytucji. 

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Fotowoltaika równa się ekologiczności. Zamontowanie instalacji PV na budynku przekłada się nie tylko na wzrost wartości nieruchomości, ale też na byciu postrzeganym jako proekologiczny konsument. Są to systemy zero emisyjne, gdyż nie emitują żadnych szkodliwych związków gazów cieplarnianych ani dwutlenku węgla. Chociaż sam zakup i montaż takiej instalacji jest nadal wysoki, to inwestycja szybko się zwraca, a koszty eksploatacyjne są bardzo niskie. Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Co więcej, jest objęta kilkudziesięcioletnią gwarancją. Montaż jest prosty, a same panele wglądają bardzo estetycznie i stanowią wręcz ozdobę budynku. Brak części mechanicznych przekłada się na bezawaryjność i bezgłośną pracę. Działanie instalacji PV nie wiąże się ze zużywaniem wytwarzanej przez nią energii elektrycznej. Jest ona całkowicie bezpieczna i może działać w każdym miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu. Pozyskana energia elektryczna może zostać wykorzystana na wiele sposobów – do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń czy do zasilania urządzeń elektrycznych. 

Co jeszcze przemawia na korzyść energii słonecznej? 

Jeśli zajdzie taka potrzeba, to instalację fotowoltaiczną można z łatwością rozbudować (wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną). Ceny instalacji PV są coraz bardziej przystępne i dodatkowo można uzyskać dotację czy kredyt, co jeszcze bardziej przyspiesza zwrot z inwestycji. Wytworzoną energię można zużywać na bieżąco, a powstałe nadwyżki odsprzedać do sieci. Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, nawet w dni pochmurne i w miejscach oddalonych od linii energetycznych. Znika problem ze stratami związanymi z przesyłem energii na duże odległości. Zaletą jest również niezależność od dostawcy prądu. 

źródło: https://energyre.pl/pl/2019/05/30/dlaczego-fotowoltaika-jest-oplacalna-poznaj-najwieksze-zalety-systemu/