Fotowoltaika koszt – informacje w pigułce

W obecnej dobie wiele osób korzysta z odnawialnych źródeł energii. Rozwiązanie to jest bardzo energooszczędne, wygodne w użytkowaniu oraz nie wymaga ono żadnej obsługi. Z pewnością takie alternatywne źródło energii przypadnie do gustu osobom lubiącym nowoczesne, proste i wygodne rozwiązania. Z biegiem lat, inwestycja zwraca się i następnie generuje ona czysty zysk. Energia słoneczna daje darmowy prąd, który nie generuje opłat. Jedynie trzeba zapłacić za ogniwa obsługujące cały proces.

Odnawialne źródła energii jako energooszczędne rozwiązanie XXI wieku

Wiele osób zadaje sobie pytanie: Po jakim czasie zwraca się koszt fotowoltaiki? Najczęściej, instalacja zwraca się po około 8-10 latach. Jest to uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim na ostateczną cenę ma wpływ jakość inwertera, ilość ogniw, montaż oraz miejsce, w którym instaluje się panele. Warto pamiętać, że jednorazowy wydatek przynosi wymierne korzyści. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Warto pamiętać o tym, że każda wyprodukowana i nieużyta w odpowiednim czasie kWh, trafia bezpośrednio do sieci publicznej. Co ciekawe, każdy użytkownik może ją odebrać zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii. Czas na odbiór wynosi jeden rok.

Ulgi podatkowe, które wpływają na ostateczną cenę paneli fotowoltaicznych

fotowoltaika

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne od renomowanego producenta mogą mieć żywotność około 25-35 lat. Oznacza to, że po upływie około 8-10 lat, użytkownicy odnawialnego źródła energii nie generują praktycznie żadnej opłaty za prąd. Łatwo przeliczyć, jak duża oszczędność może wyniknąć z tego faktu. Warto pamiętać, że na mniejszy koszt fotowoltaiki składa się również ulga termomodernizacyjna. Kwotę, która nie przekroczy 53 tysięcy złotych za inwestycję, można odliczyć w corocznym zeznaniu podatkowym. Co ciekawe, maksymalnie 32 procent wydatków można odliczyć w podatku. Instalacja jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd na poziomie nawet 94 procent. Oprócz tego, pozostają wyłącznie opłaty stałe, które oscylują na poziomie około 10 zł miesięcznie.