Zmiana dostawcy prądu – o czym warto pamiętać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy z nas może zmienić dostawcę energii elektrycznej. Nie jest to czynność ani skomplikowana, ani czasochłonna, warto zatem ją rozważyć, bowiem możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić. A zatem, jak zmienić dostawcę prądu?

Operatorzy systemu dystrybucji energii elektrycznej w Polsce

W Polsce mamy pięciu operatorów dystrybucji energii, którzy odpowiadają za dostarczenie energii elektrycznej do domów jej odbiorców. Co więcej, każda z tych firm jest monopolistą w swoim regionie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy tylko jedne kable przesyłowe, o które dbają właśnie operatorzy systemu dystrybucji. Pamiętajmy jednak, że innym podmiotem jest operator, a innym sprzedawca prądu.

Operator a sprzedawca energii elektrycznej – na czym polega różnica?

Sprzedażą prądu zajmuje się dystrybutor. Oczywiście największe firmy zajmujące się sprzedażą energii należą do operatorów dystrybucji energii, ale oprócz nich na rynku polskim działa też kilkaset mniejszych firm. Wykorzystają one istniejącą sieć dystrybutorów na podobnej zasadzie jak wirtualni operatorzy telefonii komórkowej. Ponieważ mniejsze podmioty muszą bardziej zabiegać o nowych klientów to przygotują też konkurencyjne oferty, które z pewnością warto rozważyć.

Jak zmienić dostawcę prądu?

Jak zmienić dostawcę prądu? Dokonuje się tego na dwa sposoby. Można samodzielnie przejść przez cały proces lub udzielić upoważnienia nowemu dostawcy, który będzie nas reprezentował przed operatorem systemu dystrybucyjnego, a także przed obecnym sprzedawcą.

Jeśli decydujemy się na samodzielne załatwienie wszelkich spraw to musimy pamiętać o podpisaniu umowy z nowym dostawcą oraz wypowiedzeniu kontraktu z poprzednim. Po dokonaniu takiego wypowiedzenia, oprócz podpisania nowej umowy sprzedaży, musimy podpisać też umowę z operatorem systemu dystrybucyjnego. Niekiedy może też zajść potrzeba wymiany licznika, ale tym zajmuje się operator systemu dystrybucyjnego.