Przepisanie licznika prądu po śmierci- czy jest obowiązkowe?

Często zdarza się, że w wyniku śmierci krewnego zostajemy jedynymi spadkobiercami nieruchomości. Wówczas automatycznie to my, stajemy się prawowitymi właścicielami. Właścicielstwo nieruchomości nabywane jest na podstawie zapisków testamentu. Niemniej jednak w momencie, kiedy zdecydujemy się w nieruchomości zamieszkać, to niezbędne jest dopełnienie kilku formalności. Wobec tego czy przepisanie licznika prądu po śmierci jest obowiązkowe?

Czy trzeba przepisać licznik prądu po śmierci właściciela nieruchomości?

żarówka

Wraz z nabyciem prawa własności do danej nieruchomości, w wyniku śmierci właściciela, automatycznie stajemy się odpowiedzialni za wszelkie rozliczenia związane z lokalem. Każdy właściciel lokalu musi mieć zarejestrowane na własne nazwisko liczniki służące do rozliczenia zużycia prądu, gazu czy też wody w mieszkaniu. Wobec tego jasno można stwierdzić, że przepisanie licznika prądu po śmierci ówczesnego właściciela nieruchomości jest obowiązkowe. To następny właściciel jest bowiem odpowiedzialny za wszelkie rozliczenia prądu z siecią energetyczną. To na jego nazwisko powinny przychodzić faktury i to on powinien figurować na liście odbiorców prądu z danej sieci.

Jak przepisać licznik prądu po śmierci właściciela?

Przepisanie licznika prądu po śmierci właściciela nieruchomości jest bardzo proste. Można udać się bezpośrednio do placówki danej sieci energetycznej, ale również można to zrobić całkowicie online – np na stronie: https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/jak-przepisac-prad-na-nowego-wlasciciela.

W tym celu wystarczy jedynie przejść na stronę główną danej sieci energetycznej i wybrać interesującą nas usługę- w tym wypadku jest to przepisanie licznika prądu. Kolejno trzeba będzie podać odpowiednie dane czyli imię i nazwisko nowego właściciela licznika prądu, a także i numer PESEL. Często może być również wymagane podanie danych poprzedniego właściciela licznika prądu. Po wypełnieniu formularza należy go jedynie zatwierdzić i przesłać drogą elektroniczną. W odpowiedzi uzyskamy list potwierdzający przepisanie licznika prądu.