Nowy dostawca prądu sposobem na niższe rachunki

Oszczędności nie trzeba daleko szukać. Już sama zmiana dostawcy prądu może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd, które pochłaniają dużą część budżetu. Mnogość i różnorodność ofert na rynku energii jest tak duża, że każdy znajdzie dla siebie najbardziej opłacalne rozwiązanie. 

Jak zmienić sprzedawcę energii? 

Zmiana dostawcy prądu jest darmowa i można dokonać jej raz na rok. Jako że rynek energii został uwolniony, każdy odbiorca energii elektrycznej ma pełną swobodę w wyborze sprzedawcy prądu. Duża konkurencja na rynku sprawia, że firmy sprzedające energię elektryczną cyklicznie oferują promocje, dodatkowe usługi i atrakcyjne stawki za kWh. Warto z tego skorzystać i zmienić dotychczasowego dostawcę prądu, jeśli znajdzie się korzystniejszą ofertę. Zmiana ta jest bardzo łatwa do przeprowadzenia, jeśli tylko upoważni się nowego usługodawcę do załatwienia wszelkich formalności w imieniu klienta. Wystarczy wybrać sprzedawcę prądu i ofertę, po czym zawrzeć umowę z nowym dostawcą. Zajmie się on wypowiedzeniem umowy o świadczenie usług dystrybucji, poinformuje Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie sprzedawcy prądu i dostosowaniem układu pomiarowo-rozliczeniowego (jeśli zajdzie taka potrzeba). Na koniec wystarczy rozliczyć się z poprzednim dostawcą energii. 

Dostawca prądu – na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? 

Na rynku działa wielu sprzedawców energii elektrycznej, dlatego znalezienie najkorzystniejszej oferty może nie być łatwe. Warto sięgnąć po gotowe porównywarki cen energii i zapoznać się z ofertami co najmniej kilku firm. Atrakcyjna stawka cenowa za kilowatogodzinę nie jest jedynym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę przy wyborze nowego dostawcy prądu. Znaczenie ma czas trwania umowy – korzystniejsze jest niepodpisywanie jej na dłuższy okres czasu. Kolejną kwestią są warunki wypowiedzenia umowy i jej przedłużenie. Należy sprawdzić to, czy przypadkiem sprzedawca energii nie stosuje kar umownych za przedterminowe jej wypowiedzenie. Istotny jest też okres płatności i sposób ich naliczania oraz koszty związane z zerwaniem umowy. Sprawdzić powinno się wysokość opłaty handlowej, dostępność promocji i dodatkowych usług. 

źródło: https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-zmienic-dostawce-pradu-na-najtanszego,73,268