Jak obniżyć rachunek za prąd?

Żyjemy w czasach, w których wysokość rachunków za prąd może wzbudzać prawdziwe przerażenie. Ceny energii stają się coraz wyższe, dlatego warto korzystać z kilku sposobów, które sprawią, że nie będą stanowiły aż takiego obciążenia dla domowego budżetu. Podpowiadamy, które z nich są najskuteczniejsze.

Zmiana taryfy lub dostawcy

W wielu przypadkach jedna z głównych przyczyn zbyt wysokich rachunków za prąd to wybór niewłaściwego dostawcy. Wolny rynek sprawia, że firmy energetyczne mają prawo do dyktowania cen wedle swoich preferencji. Dlatego, warto przeanalizować oferty wszystkich lokalnych dostawców i rozważyć przejście do konkurencji. Zmiana dostawcy energii pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkaset złotych w skali roki. Kolejna kwestia to dobór odpowiedniej taryfy. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które spędzają większość swoich dni poza domem. W takich sytuacjach niektóre czynności, jak na przykład pranie są wykonywane w późnych godzinach. Dlatego, nierzadko warto przejść na taryfę nocną lub weekendową, co pozwoli na znaczne obniżenie wysokości rachunków za prąd.

rachunek za prąd

Odnawialne źródła energii

Inne skuteczne rozwiązanie to inwestycja w panele fotowoltaiczne. Te nowoczesne instalacje pozwalają na pobieranie energii z promieniowania słonecznego i jej późniejsze przetwarzanie na prąd. W wielu przypadkach fotowoltaika pozwala na całkowite uniezależnienie od lokalnych dostawców energii. Niekiedy staja się też źródłem pasywnego dochodu. Warto zaznaczyć, że taka inwestycja jest dofinansowywana z budżetu państwa i zwraca się po stosunkowo krótkim czasie. Ponadto, wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych nie przyczynie się do dalszego zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Zmiana codziennych nawyków

Poszukując sposobów na obniżenie rachunków za prąd, należy zmieniać swoje codzienne przyzwyczajania. Są to z pozoru nieistotne kwestie, jednak poczynione zmiany mogą gwarantować oszczędności na poziomie kilkuset złotych rocznie. Mogą to być takie nawyki jak:

  • odłączanie od sieci nieużywanych ładowarek,
  • wyłączanie piekarnika na kilka minut przed czasem,
  • zmniejszanie temperatury chłodzenia w lodówce,
  • gaszenia światła po wyjściu z pokoju,
  • stosowanie energooszczędnych żarówek,
  • maksymalne wykorzystywanie naturalnego źródła światła,
  • inwestowanie w sprzęty RTV i AGD o odpowiedniej efektywności energetycznej.