Domowe taryfy prądu elektrycznego

Po zakończeniu niezbędnych prac budowlanych, podczas których korzysta się z prądu budowlanego, niezbędne jest podłączenie ostatecznej, domowej taryfy. Jakie są możliwe opcje i na którą taryfę się zdecydować?

Dostępne taryfy – jak wybrać?

Prąd elektryczny jest niezbędny podczas codziennego funkcjonowania domu. Wykorzystuje się go w większości domowych sprzętów, dlatego tak istotnym jest, aby wybrać odpowiednią taryfę, która ograniczy wydatki w tym zakresie. Wśród dostępnych opcji można wskazać: G11, G12, G12n, G12w oraz G13.

To taryfy, które zakładają różne ceny dla prądu w zależności od pewnych warunków.

Stałe zużycie energii elektrycznej

Jeśli w domu energia jest użytkowana w sposób zbliżony w różnych porach dnia czy nocy, warto wybrać taryfę G11. Zakłada ona stałą stawkę za prąd bez względu na godzinę i jest najkorzystniejsza dla domów, gdzie nie ma np. bojlerów, które są wykorzystywane do podgrzewania wody.

Taryfa G12

W tym przypadku zazwyczaj wprowadzone jest rozróżnienie kosztów w odniesieniu do energii elektrycznej za dnia i w nocy. Niższa taryfa obowiązuje „nocą” (czyli wieczorem i w godzinach nocnych) niż za dnia. To świetny wybór, jeśli prąd jest wykorzystywany głównie w godzinach popołudniowo-wieczornych – na przykład wtedy, gdy domownicy przed południem przebywają w pracy i szkole.

Prad elektryczny

Pozostałe taryfy

Taryfy G12n, G12w i G13 są rzadziej wykorzystywane w polskich domach. Pierwsza z nich to taryfa dwustrefowa (taka jak G12), z wydłużeniem do niedzieli. Może okazać się przydatna w gospodarstwach domowych, w których mieszkańcy dość często wyjeżdżają na weekendy i sobotnie zużycie prądu jest niższe w porównaniu z resztą tygodnia.

Taryfa G12w jest rozszerzona o pełen weekend, czyli sobotę i niedzielę. To szczególnie dobry wybór, jeśli mieszkańcy domu pracują również w weekendy lub zostawiają najbardziej wymagające pod kątem zużycia prądu prace na godziny popołudniowe.

Ostatnia z taryf, G13, jest podzielona na trzy strefy czasowe o różnych cenach. W takiej sytuacji warto sprawdzić u sprzedawcy prądu, w jakich godzinach obowiązują jakie stawki.