Czym jest efektywność energetyczna?

Stale rosnąca inflacja oraz ceny prądu motywują do działań mających na celu podnoszenie efektywności energetycznej budynków. Jest to jeden z kluczowych aspektów branych pod uwagę podczas stawiania nowych domów lub modernizacji starszych nieruchomości. Podpowiadamy, co należy wiedzieć na temat tego rodzaju efektywności.

Efektywność energetyczna – co to jest?

efektywność energetyczna

Najprościej rzecz ujmując efektywność energetyczna (dodatkowe informacje na E.ON) to sposób na oszczędzanie energii oraz na poprawę stanu środowiska naturalnego. W głównej mierze tyczy się to metod ogrzewania oraz warunków do ich wykorzystywania. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup szczelnych okien i drzwi oraz termoizolacje ścian w swoich domach. Jeżeli chodzi o oszczędne sposoby na ogrzewanie, to warto inwestować w montaż paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła.

Takie rozwiązania pozwalają na gwałtowne zmniejszenie wysokości rachunków za prąd, a co za tym idzie na zwiększenie efektywności energetycznej. Należy pamiętać, że dbałość o opisywany aspekt nie wiąże się z koniecznością obniżenia komfortu codziennego funkcjonowania. Mało tego, nierzadko efektem takiego podejścia jest jego zwiększenie.

Jak poprawić efektywność energetyczną budynku?

Istnieje kilka sposobów na poprawę efektywności energetycznej nieruchomości. Pierwszym z nich jest wymiana okien i drzwi na modele o jak najlepszym współczynniku przenikania ciepła. Kolejna kwestia to izolacja termiczna ścian oraz dachu budynku. Bez jej przeprowadzenia nawet najnowocześniejsze modele okien nie zapewnią pożądanego komfortu cieplnego.

Należy dodać, że montaż nowoczesnego systemu grzewczego musi zostać uprzedzony termomodernizacją budynku. W przeciwnym razie rekuperacja czy też pompy ciepła stają się nieopłacalne. Kolejne sposoby na poprawienie efektywności energetycznego to między innymi:

  • zakup energooszczędnych urządzeń RTV i AGD – jest to szczególnie istotne w przypadku lodówki, pralki i telewizora, które są najczęściej używanymi sprzętami w polskich domach,
  • dobór odpowiedniego oświetlenia – warto stawiać na nowoczesne lampy i LED, które pozwalają na zmniejszenie rachunków za prąd,
  • odpowiednie podejście – wysokość rachunków może być uzależniona od podejścia domowników. Z tego powodu należy pamiętać o takich błahych kwestiach jak gaszenie światła po opuszczeniu pomieszczenia.