Jak działają elektrownie wiatrowe?

Należy mieć świadomość, że rosnące ceny energii, a także potrzeba ochrony klimatu doprowadziły do sytuacji, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii. Należy do nich zaliczyć także energetykę wiatrową.

Jak działają elektrownie wiatrowe?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że produkcja energii elektrycznej w elektrowniach wiatrowych (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektrownie-wiatrowe—jak-dzialaja-i-czy-warto-w-nie-inwestowac) będzie odbywała się za pośrednictwem turbin wiatrowych, które z kolei są napędzane energią wiatru. Należy mieć świadomość, że w momencie, gdy wiatr trafi na opór łopaty turbiny, energia kinetyczna wiatru zostanie przekształcona w energię mechaniczną. Warto zaznaczyć, że wspomniana energia będzie przenoszona za pomocą wału, a także przekładni do generatora. Dopiero wtedy przekształca się w energię elektryczną. Godny uwagi jest fakt, że im większy będzie generator, tym więcej wiatru będzie mogło zamienić się na energię elektryczną.

Ile prądu są w stanie wyprodukować elektrownie wiatrowe?

Należy mieć świadomość, że ilość wyprodukowanego prądu przez daną elektrownię wiatrową będzie zależeć od rodzaju wiatraka, warunków wiatrowych w danej lokalizacji czy zainstalowanej mocy. W zdecydowanej większości przypadków do poruszenia łopaty wirnika wystarczy wiatr o szybkości dochodzącej do 7 km/h.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane elektrownie wiatrowe będą wytwarzały energię dopiero wtedy, gdy szybkość wiatru będzie zawierała się w przedziale od 7 do 100 km/h.

Godny uwagi jest bowiem fakt, że wirnik zostanie wyłączony przy większej prędkości. Jedna elektrownia wiatrowa o mocy 2 MW jest w stanie wyprodukować w ciągu roku 4 GWh energii. W ten sposób możliwe jest pokrycie energii elektrycznej ponad 1200 gospodarstw domowych.

Dlaczego warto zainwestować w elektrownie wiatrową?

Należy mieć świadomość, że inwestowanie w produkcję własnego prądu umożliwia na uniezależnienie swojego biznesu od wahań cen energii elektrycznej. Można w ten sposób także zbudować wizerunek marki ekologicznej. Godny uwagi jest fakt, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się przydomowe elektrownie wiatrowe.