Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są przyszłością polskiej oraz światowej motoryzacji. Raczej ciężko jest sobie wyobrazić, aby w przyszłości nasze coraz większe miasta, funkcjonowały przy stale zwiększającej się liczbie samochodów spalinowych. Samochody elektryczne będą potrzebowały jednak infrastruktury do odpowiedniego działania.

W jaki sposób ładowane są samochody elektryczne?

Samochody elektryczne ładowane są za pomocą odpowiedniej ładowarki. Ładowarka taka może zostać podłączona do zwykłego gniazdka 230 V. Ładowanie takie nie jest szybkie, ale wygodne, ponieważ w wielu przypadkach możemy samochód ładować pod swoim domem. Problemem są jednak sytuacje, kiedy musimy naładować samochód w trasie lub w mieście.

W mieście lub w trasie do ładowania służą punkty ładowania samochodów elektrycznych. Nowoczesne stacje ładowania samochodów elektrycznych bardzo często są za darmo. Jedyny wymóg to konieczność znalezienie wolnego miejsca. Zdarza się również tak, że dostępne mamy stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, ale zazwyczaj są one płatne.

Wyzwania, jakie stoją przed nami w kontekście infrastruktury

Jeżeli chcemy, aby elektryfikacja Polski przyspieszyła, musimy zdecydowanie bardziej inwestować w infrastrukturę, która służy do ładowania aut elektrycznych. Sama promocja elektromobilności nie wystarczy. Jeśli okaże się, że wraz ze wzrostem ilości aut elektrycznych zaczną nawarstwiać się problemy z ich normalną eksploatacją, trend ten może się odwrócić. Może niestety być to powodem do tego, że w Polsce oraz innych krajach, elektryczna rewolucja zostanie zahamowana, co byłoby bardzo niekorzystne.

Energia elektryczna dla samochodów

Oprócz inwestowania w punkty ładowania samochodów elektrycznych musimy również zmodernizować Polską energetyką. Modernizacja musi objąć zarówno ilość produkowanej energii elektrycznej, jak i jej jakość, w rozumieniu odejścia od produkcji prądu z paliw kopalnych. W Polsce na szczęście planujemy budowę elektrowni atomowej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii na szeroką skalę.